739388777
CZ / EN / RU

Pasivní domy: šetrné k financím i přírodě


Kupujete byt? Pak musíte pečlivě zvážit svou investici a započítat i náklady, které budete další desítky let pravidelně platit za energie. Vzhledem ke stále rostoucím cenám to rozhodně nebude málo. Ideálním řešením jsou zdravé a úsporné pasivní domy.

Bydlení, které šetří vaše zdraví i peněženku

Pasivní domy splňují ještě přísnější kritéria než nízkoenergetické domy. Dokážou oproti běžným novostavbám snížit náklady na vytápění o 85 % – třeba využitím tepla, které domácnost přirozeně vydává – a zachovat přitom čerstvý a bezprašný vzduch.

 • Ročně pasivní dům nesmí za vytápění spotřebovat více jak 15 kWh/m2 (oproti 50 kWh/m2 u nízkoenergetických domů). Běžná novostavba přitom protopí až 90 kWh/m2 za rok.
 • Obytné místnosti pasivních domů s velkými prosklenými okny jsou orientovány na jih a dovolují tak vyhřívat pokoje slunečním zářením i v zimních měsících.
 • Kromě dokonalého zateplení zdí a oken pasivní domy disponují automatickým systémem řízeného větrání s rekuperací tepla, které se v interiéru tvoří pouhým užíváním bytu.
 • Systém rekuperace tepla využívá pro vytápění tepelnou energii, která se v obytných místnostech přirozeně hromadí – třeba díky slunci, vaření či domácím spotřebičům. Systém rekuperace nasává teplý vydýchaný vzduch a ve výměníku teplo předává čerstvému vzduchu. Ten skrze prachové a příp. pylové filtry pouští zpět do místností.
 • Spolu s rekuperací tedy mluvíme také o automaticky řízeném větrání. Celý systém zaručuje nepřetržitý přísun čerstvého vzduchu, a to bez nepříjemného průvanu. Pomalá výměna vzduchu v interiéru zachovává nízkou hladinu oxidu uhličitého (CO2) a optimální vlhkost.

Kolik pasivním bydlením doopravdy ušetříte?

Například čtyřčlenná rodina v pasivním bytě Ecocity Malešice utratí za energie a služby měsíčně minimálně 2 200 Kč. V porovnání se stejným bytem v běžné zástavbě, kde se průměrné měsíční náklady pohybují kolem 4 850 Kč, ušetříte v pasivním bytě ročně kolem 26 400 Kč. Za 30 let se může úspora vyšplhat až na 800 000 Kč.

10 důvodů ke koupi pasivního bydlení

 1. Maximální úspora za vytápění. Pasivní domy zabraňují tepelným ztrátám a pro zachování teploty v interiéru využívají všechny druhy tepla, které v domácnosti přirozeně vzniká – jako teplo z domácích spotřebičů, z vaření, z lidského těla nebo slunečního záření.
 2. V zimě teplo, v létě chlad. Výkyvy teplot neprospívají našemu pohodlí, ani imunitě. Pasivní byt nepustí letní vedro dovnitř, v horku udrží vnitřní teplotu pod 27 °C. V zimě vás zase netrápí vysušeným horkým vzduchem z radiátorů ani chladem. I kdybyste v zimě netopili, teplota neklesne pod 18 °C.
 3. Zanedbatelné teplotní rozdíly mezi podlahou a stropy. Teplovzdušné vytápění zabraňuje nepříjemnému pocitu studených nohou. Příjemně teplou zem ocení samozřejmě i děti.
 4. Zdravé vnitřní klima. Automaticky řízené větrání zajistí přísun čerstvého vzduchu i v noci, a to bez otevírání oken. Díky tomu si dopřejete kvalitní spánek a přes den vás nebude trápit ospalost, únava ani bolesti hlavy.
 5. Ideální vlhkost. Systém větrání zabraňuje vzniku a šíření nezdravých plísní.
 6. Bezprašné prostředí. Prachové a pylové filtry zajišťují, že se dovnitř nedostane prach a dráždivé pyly.
 7. Stále čistý vzduch. Větrací systém odvádí z místností vydýchaný vzduch a další zplodiny, vznikající např. při vaření, a neustále zajišťuje dostatečný přísun kyslíku
 8. Snížení hlukové zátěže. Perfektní izolace nepropustí rušivé zvuky z okolí.
 9. Investice do budoucnosti. V pasivním domě si zajistíte stejnou kvalitu života až do pokročilého věku. Energetická nezávislost bude vzhledem k vzrůstajícím cenám energií stále potřebnější.
 10. Ekologické bydlení. Pokud snížíte výdaje za energie, snížíte množství škodlivých látek vypouštěných do ovzduší a uděláte něco pro životní prostředí. Pasivní domy často čerpají energii ze solárních panelů, dbají také na přirozený koloběh vody v okolí.

A bonus navíc.... Naše bytové domy jsou výjimečné také tím, že do jejich okolí sázíme vzrostlé stromy a keře vypěstované ve vlastní lesní školce. Noví majitelé se tak stěhují rovnou do příjemného prostředí se spoustou zeleně.

JRD - developer pasivních bytových domů v Česku

Naše společnost se výstavbě pasivních a nízkoenergetických domů věnuje již od svého vzniku v roce 2003. Dosud jsme úspěšně zrealizovali 15 projektů a pokračujeme ve výstavbě dalších. Díky naší historii a bohatým zkušenostem jsme dnes lídrem na trhu energeticky úsporného bydlení.