739388777
CZ / EN / RU

About companyEnergy Efficient Apartment among Villas

HN hodnotí byt 3+kk v Dolních Měcholupech. Klidné bydlení s horší dostupností MHD.

Přes pět milionů stojí další byt 3+kk developera JRD, který pro HN hodnotili odborníci na rezidenční nemovitosti. Na rozdíl od těch předchozích je však tento byt v nízkoenergetické třídě A (kategorie velmi úsporných) a rezidenční projekt, ve kterém se nachází - Dolní Měcholupy 7 v Praze 10, je co do počtu jednotek spíše komornějšího rázu. Byt má celkovou plochu 76,98 m2. V ceně je lodžie, parkovací v garáži a sklepní kóje.

Bytem, který se nachází ve druhém podlaží, prováděli zástupci JRD v čele s ředitelem firmy Janem Řežábem. Kritickýma očima hodnotili Jan Wilkner z RS development a Ivan Hrabec, odborný redaktor sekce developerských projektů časopisu Nové bydlení.

Dolní Měcholupy 7 je třípodlažní dům s celkem osmi byty a navazuje na předchozí tři bytové domy, které jsou součástí tohoto nízkoenergetického areálu. Dům má silné tepelné izolace a okna s trojitým sklem. Na střeše jsou solární kolektory pro ohřev teplé vody. Byty jsou vybaveny řízeným automatickým větráním, které do místností přivádí čerstvý vzduch. Uživatelé tak nemusí větrat a neuniká jim z místností teplo. Vzduch prochází přes prachový filtr. "Od září/října do dubna/května si nevzpomenete na to, že byste měli otevřít okno," říká Jan Řežáb, který s rodinou v jednom z bytových domů bydlí. Využívá se i dešťová voda, která je sváděna přes jímku, rezidenti ji mohou použít k zalévání zahrad. Podle zástupců JRD vyjdou například ve čtyřpokojovém bytě měsíční náklady na energie na 1800 korun včetně elektřiny.

Lokalita a infrastruktura

Nízkoenergetický bytový dům se nachází v klidné pražské části Dolní Měcholupy ve vilové zástavbě. Dolní Měcholupy mají přes dva tisíce obyvatel a od centra Prahy jsou vzdáleny asi 10 kilometrů. V městské části je do patnácti minut chůze od domu školka, škola a obchody. Rezidenti mohou pořídit větší nákupy v obchodních centrech v nedalekých Štěrboholích nebo Hostivaři, které jsou vzdáleny několik minut jízdy autem. Do pěti minut od domu se nachází zastávka autobusu MHD, který zajišťuje spojení na stanici metra Skalka. Mimo dopravní špičku však autobus jede jednou za půl hodiny. V městské části je také zastávka vlaku.

Dispozice bytu

Předsíň je prostorná a vedou z ní dveře do všech místností bytu - dvou ložnic, obývacího pokoje s kuchyňským koutem, koupelny a toalety. Z koupelny se ještě vchází do takzvané technické místnosti, kde se nachází bojler, vzduchotechnika a přípojky na pračku a sušičku. Do bytů jde jen studená voda, na teplou se ohřívá přímo v bytě v zásobnících doplněným o předehřev ze solárních panelů.

Hodnotiteli Janu Wilknerovi se zdála koupelna příliš malá, Ivan Hrabec by na úkor druhého umyvadla umístil do koupelny k vaně ještě sprchový kout. Podle zástupců JRD si však klienti v bytech dvě umyvadla zpravidla ponechají, když už jsou součástí standardu. JRD nabízí řadu klientských změn. "Klienti hodně využívají architekty," říká Řežáb.

Z obývacího pokoje s kuchyňským koutem se vchází do lodžie, kde jsou na fasádě připraveny na instalaci venkovní žaluzie.

Kvalita materiálů a prací

Omítky v bytě jsou sádrové, což působí protihlukově, říká Řežáb. Výhodou použití sádry v interiéru je také to, že si sádra vlhkost sama nasaje a pak ji vypouští. "Díky tomu, že používáme málo omítek, je v místnostech málo vlhkosti," říká Řežáb. Vstupní dveře jsou protipožární. Dveře do jednotlivých místností jsou dýhované s dřevěnou obložkou od společnosti Sapeli. Dodavatelem dlažby a obkladů je španělský výrobce Peronda. V obývacím pokoji jsou dřevěné podlahy zatímco v pokojích laminátové. Dřevěná Euro okna mají trojskla.

V technické místnosti za koupelnou se nachází vzduchotechnická jednotka pod stropem, která slouží k větrání bytu. Pracuje na principu rekuperace - vytvořené teplo v bytě se neztrácí větráním, ale předává teplo čerstvému přívodnímu vzduchu. V pokojích si lidé mohou regulovat teplotu. V každé místnosti je termostat. Větrací mřížka, která do bytu přivádí čerstvý vzduch, se nachází v obývacím pokoji.


Martina Marečková
Příště hodnotíme byt 3+kk v projektu Vrchovina ve Vrchlabí


Seriál HN hodnotí, zda kvalita bytů odpovídá jejich ceně.


Klady a zápory bytu

+ Nízkoenergetické bydlení
+ Klidná čtvrť
+ Kvalitní provedení

- Horší dojezdnost MHD


Co a za kolik

3+kk v projektu Dolní Měcholupy 7 v Praze 10, 2. podlaží

Úsporný byt 1 - JRD.cz


Jak hodnotíme

Byt posuzuje vždy zástupce konkurenčního developera a nezávislý novinář.

Hodnotí se tři základní kritéria. Prvním je lokalita a infrastruktura, tedy zda je pod okny silnice nebo zeleň, školy, zdravotní středisko, obchody...

Dalšími kritérii jsou rozložení a velikost místností a kvalita použitých materiálů.

Byt musí být dokončený a prodaný nebo rezervovaný.


Verdikty

Jan WÚsporný byt 2 - JRD.czilkner

Manažer pro marketing a prodej RS development

Lokalita je tu klidnější, velmi vhodná pro rodiny, ale je to za cenu dojíždění do centra města a za zaměstnáním. Vlastní dům a byt - jsem příznivcem těchto nových technologií - tady jsou skutečně na špičkové úrovni. Náklady na byt jsou díky úsporám za energie výrazně nižší než u jiných novostaveb v dané lokalitě, ale je to vykoupeno trochu vyšší cenou bytu. Koupelnu       bych asi řešil jinak, místo druhého umyvadla bych raději uvítal sprchový kout, celkově není koupelna příliš prostorná kvůli tomu, že je za ní technická místnost. Ložnice mi nepřijdou příliš velké vzhledem k velké vstupní chodbě. Použitá dlažba a laminátová podlaha v ložnicích standard, naopak dřevěná podlaha v obývacím pokoji nadstandard. Projekt je jinak povedený. Do ceny se musely promítnout technologie, i když časem se ty náklady určitě vrátí. Na tuto lokalitu bych očekával o něco málo nižší cenu, ovšem při použití energeticky šetrných technologií je návratnost investovaných prostředků více než jistá.

Celkové hodnocení

Lokalita a infrastruktura 4 z 5 hvězdiček
Dispozice bytu 4 z 5 hvězdiček
Kvalita materiálu a práce 5 z 5 hvězdiček


 

Úsporný byt 3 - JRD.czIvan Hrabec

Odborný redaktor časopisu Nové bydlení

Lokalita a infrastruktura Dolních Měcholup je z hlediska rodiny s malými dětmi, pro který je byt 3+kk určen, odpovídající. Má školu i školku. Žena s malými dětmi se nemusí vydávat daleko do města, blízko je nákupní centrum ve Štěrboholích. Z hlediska automobilové dopravy to není žádný velký problém, i když Jižní spojka se potýká s dopravními zácpami. Doprava autobusem od metra - to je trochu minus této lokality. Dispozice bytu je však zdařilá, společenská část je dobře vyřešena i s tou terasou. Kdybych byl ale hodně kritický, vadí mi trochu protiběžné dveře v koupelně a do technické místnosti, ale za smrtelný hřích to nepovažuji. Chodba je dostatečně široká. O kvalitě použitých materiálů nemá smysl diskutovat, to je jednoznačně pět hvězdiček, tak by měly byty vypadat. Poměr cena vs. vysoká kvalita podle mě odpovídá. Musíme si uvědomit, že náklady se budou postupem času snižovat.

Celkové hodnocení

Lokalita a infrastruktura 4 z 5 hvězdiček
Dispozice bytu 4,5 z 5 hvězdiček
Kvalita materiálu a práce 5 z 5 hvězdiček


Další fota bytu na www.obrazem.ihned.cz

Úsporný byt 4 - JRD.cz


Úsporný byt 5 - JRD.cz
1. KLIDNÉ BYDLENÍ
Hodnocený byt v projektu Dolní Měcholupy 7 se nachází v druhém nadzemním podlaží. Jde o rohový byt s lodžií.


Úsporný byt 6 - JRD.cz
2. OBÝVÁK
Vlevo je místo pro kuchyňský kout. Podlahy v obývacím pokoji jsou ze dřeva na rozdíl od ložnic, kde je použito lamino.


Úsporný byt 7 - JRD.cz
3. PŘEDSÍŇ
Hodnotitelé ocenili prostornost předsíně. Na snímku je vidět i termostat, který je ve všech místnostech bytu a díky němuž se dá dobře regulovat teplota v pokojích.


Úsporný byt 8 - JRD.cz
4. PROTILEHLÉ DVEŘE
Hodnotitel Ivan Hrabec upozornil na protilehlé dveře v koupelně a technické místnosti, které mohou ubírat prostor.


Úsporný byt 9 - JRD.cz
5. DVĚ UMYVADLA
V koupelně by Jan Wilkner upřednostnil sprchový kout místo druhého umyvadla.


Úsporný byt 10 - JRD.cz
6. JEDNA Z LOŽNIC
Pokoje určené ke spaní jsou relativně malé, například vzhledem k prostorné předsíni.
FOTO: HN - DAVID POKORNÝ

Úsporný byt 11 - JRD.cz

TOALETA
Kvalitní dlažba je od španělské firmy Peronda.

 

Zdroj: HN.IHNED.CZ  11. 8. 2010 

http://hn.ihned.cz/c1-45566090-usporny-byt-mezi-vilami