739388777
CZ / EN / RU

About companyTrial Low-energy Apartment Succeeded to Perfection

Zkušební, kompletně zařízený byt 2+kk s předzahrádkou o velikosti 56 m2 se nachází ve vile o třech bytových jednotkách v klidné a zelené lokalitě v Dolních Měcholupech. Díky využití špičkových moderních technologií je vila ojedinělým projektem v oblasti luxusního bydlení, které splňuje nejnáročnější požadavky na komfortní a zároveň zdravé bydlení. To vše navíc s nízkými provozními náklady.

terasa.jpg

Z dvoupokojového bytu se dá vstoupit francouzským oknem na terasu s předzahrádkou.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Dispozice bytu vyhovuje

„Pocházím z Poděbrad, ale poté, co jsem vystudovala a začala pracovat v Praze, uvažuji o výměně pronájmu za vlastní bydlení. V poslední době jsem prošla několik bytů, ale u tohoto mi maximálně vyhovuje klidná a dostupná lokalita i dispozice. Zahrnuje propojený obývací pokoj s kuchyní a jídelním stolem, ložnici, koupelnu se sprchovým koutem odděleným od toalety prosklenými mléčnými dveřmi, technickou místnost a chodbu.

kuchyn.jpg

Součástí obývacího prostoru je kuchyň s dostatečnými úložnými prostory a jídelní stůl.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

V bytě se bydlí příjemně nejen kvůli propojení obýváku s terasou a předzahrádkou, která nabízí rozšíření obytné zóny hlavně v letních měsících, ale nejzajímavější jsou i úspory,“ vysvětluje Věra.

obr3.jpg

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Nízkoenergetický dům

Věra je ekonomka, a tak porovnávala kromě atraktivní lokality i energetickou náročnost různých bytů, které ji oslovily, a zjistila, že náklady na vytápění v nízkoenergetickém domě jsou až o 60 % nižší než u běžné novostavby. Konkrétně v bytě na zkoušku 2+kk oproti ostatním bytům by ušetřila na platbách za elektřinu 7000 Kč ročně. Spočítala si také, že ceny energií dlouhodobě rostou, takže postupem času ušetří samozřejmě více.

obr-4.jpg

Obývací část s televizním stolkem a sedačkou je od kuchyně oddělena nízkou stěnou. Atraktivitu prostoru zvyšuje vestavěný krb na bio líh mezi obývákem a ložnicí.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

obr5.jpg

V obou místnostech se nacházejí dostatečné úložné prostory, které se hodí také v ložnici.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

„Pátrala jsem také po důvodu úspor. Po konzultaci s developerem a po prostudování informací jsem došla k závěru, že se při výstavbě domu používají hlavně kvalitní materiály, ať už to jsou euro okna s trojskly, důsledná izolace, ale zejména systém řízeného větrání (rekuperace), který omezuje tepelné ztráty na minimum a důsledně zužitkovává přirozené teplo vydávané lidskými těly, domácími spotřebiči, ale i slunečními paprsky pronikajícími okny,“ předává nové poznatky Věra.

obr6.jpg

Kromě prostoru na ukládání věcí se v ložnici nachází postel s kvalitními matracemi.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Jak funguje rekuperace?

Rekuperační jednotka, umístěná v každém bytě, se stará o řízené větrání v místnosti. Nasává vydýchaný ohřátý vzduch z místností a místo něj přivádí vzduch čerstvý. Ve výměníku předá odcházející vzduch své teplo vzduchu čerstvému. Do bytu je zajištěn přísun čerstvého vzduchu, aniž by docházelo k poklesu teploty v místnosti.

obr7.jpg

Koupelna propojená s WC je obložena velkoformátovými dlaždicemi v hnědých tónech. Součástí je i otopný žebřík s termostatem a sprchový kout s masážními tryskami.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

V každé místnosti jsou pod okny instalovány výduchy pro přísun čerstvého vzduchu a v koupelně, chodbě a v kuchyni se odsává odpadní vzduch. Před vstupem do místnosti prochází vzduch prachovým či pylovým filtrem, které stačí vyměnit jednou za dva měsíce.

obr8.jpg

Mimo elektrický kotel je v technické místnosti vzduchotechnická jednotka s rekuperací.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Čerstvý vzduch nasává tepelné čerpadlo země-vzduch umístěné zpravidla u severní fasády nad úrovní chodníku, nebo pak na střeše, odtah odpadního vzduchu je umístěn na střeše. Pokud je nasávání čerstvého vzduchu také na střeše, musí být dodržen odstup minimálně 3 m.

Zimní a letní sezóna

V nejchladnějších měsících se nevětrá oknem a další vzduch se ohřívá elektrickými přímotopy, které regulují teplotu každé místnosti zvlášť. Navíc dům v energetické třídě A čerpá 20 hodin denně elektřinu za zvýhodněný tarif a jen 4 hodiny denně za standardní cenu. V létě nastavíme provoz rekuperační jednotky na letní sezónu. Tak, jak izolace nepropouští teplo ven z bytu, nepouští jej ani dovnitř.

Všechna okna bytů směřující na jih, východ a západ jsou připravena k osazení venkovními žaluziemi, které poskytují stínění před letním sluníčkem. Přes den se vyplatí nechat okna zavřená a zastíněná a nastavit řízené větrání v chladnějších nočních hodinách.

obr9.jpg

V technické místnosti se nacházejí veškeré pojistky k bytu.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Výměnu vzduchu lze omezit v době dovolené nebo zvýšit v případě, že máme v bytě hosty.

Za zmínku stojí i solární kolektory určené pro ohřev teplé užitkové vody. Kolektory ohřívají vodu na zhruba 60 °C, takže ji můžeme používat u spotřebičů, jako je pračka a myčka s přívodem teplé vody.

http://www.novinky.cz/bydleni/tipy-a-trendy/258140-nizkoenergeticky-byt-na-zkousku-uspel-na-jednicku.html

Zdroj: Novinky.cz
Rubrika: Tipy a trendy
Autor: Gisela Růžičková
Datum vydání: 20. 2. 2012