739388777
CZ / EN / RU

About companyHouses and Apartments for the Future

Developeři se snaží nalákat klienty na energeticky úsporné bydlení, které se za pár let stane standardem.

Ačkoli se energie stále zdražují, odborníci na trhu s nemovitostmi jsou přesvědčeni, že pro současného zájemce o koupi jsou energetické úspory méně důležité, než je třeba lokalita a cena domu či bytu. Cena dnes hraje dokonce ještě větší roli než dříve.

Tato skutečnost se však brzy může změnit.

»Strategie developerů je různá, ale po stavebnětechnologické stránce není nízkoenergetická stavba o mnoho dražší než ta standardní. Kdo bude nabízet nízkoenergetické bydlení za standardní cenu, bude mít určitě větší šanci u kupujících,« soudí Petr Višňovský, obchodní ředitel realitní kanceláře společnosti Lexxus.

»Ten, kdo bude žádat po klientech výrazný příplatek za nižší energetickou náročnost, může být naopak nepříjemně překvapen,« dodává.

Situaci by měla od roku 2013 také změnit směrnice Evropské unie, podle níž se bude muset začít stavět v nízkoenergetickém standardu.

Od roku 2020 by pak již prakticky všechny rezidenční novostavby měly být pasivní. Jejich spotřeba by tedy měla být nižší než 20 kilowatthodin na metr čtvereční ročně.

Pro srovnání starší nezateplené budovy dnes na své vytápění vyžadují až 286 kilowatthodin ročně. Současné novostavby mají hodnoty 180 kilowatthodin na metr čtvereční za rok, a jsou proto označovány za vyhovující.

Ty mimořádně úsporné se pak vejdou do 50 kilowatthodin. Mají mimo jiné dokonalejší tepelnou izolaci s většinou trojitým zasklením oken s důmyslným větracím systémem, který zabrání úniku tepla.

Ideál: nulový dům

Pasivní domy nemají systém, který by aktivně vyráběl teplo, jako je například kotel, elektrické přímotopy a podobně.

Využívají sluneční energii, teplo produkované obyvateli domu a spotřebiči a teplovzdušné vytápění.

»Stavba nízkoenergetických i pasivních domů je sice o něco dražší - průměrně o deset až patnáct procent - náklady na vytápění se však zásadně sníží,« říká Peter Višňovský.

Úsporu umožňuje využití nových technologií.

»Jedná se především o způsob vytápění pomocí vzduchotechniky, které funguje na principu nucené cirkulace vzduchu v domě. Čerstvý vzduch je tím odpadním zahřán na potřebnou teplotu a vháněn do místnosti,« upřesňuje stavební odborník Milan Jelínek ze společnosti First.

»Celý systém může v létě fungovat jako přirozená klimatizace. Dále je prokázáno, že systém dokáže udržet relativně stabilní úroveň vlhkosti vzduchu,« dodává Jelínek.

Minimum je zatím »nulových domů«. Jde o stavby, které mají spotřebu tepla pro vytápění blízkou nule. Takové hodnoty lze dosáhnout jen při mimořádně vhodných klimatických podmínkách, orientaci ke světovým stranám a jedinečných technických řešeních.

Nové projekty

Mezi nejznámější developery, kteří se v Praze zaměřili na energeticky šetrné projekty (novostavby) pro bydlení, patří společnost JRD.

Ta má v současnosti v prodeji byty ve středním cenovém segmentu - Dolní Měcholupy a Uhříněves, i dražší projekty ve Strašnicích - vilu Augustus - a pasivní bytovou vilu Pod Altánem.

U domů typu strašnické vily hrají významnou roli vnitřní tepelné zisky, jako třeba ze svíčky, žárovky, stolního počítače, pračky, ledničky, ale i samotného obyvatele.

Vytápění případně doplní tepelné čerpadlo v kombinaci se solárními panely.

Stranou však nezůstávají ani velcí developeři. Například Skanska staví v rámci bytových souborů Botanica a Milíčovský háj v Praze několik menších domů, které splňují požadavky nízkoenergetického bydlení.

V projektu Milíčovský háj-jih je ze 120 bytů v nízkoenergetickém standardu navržena více jak polovina, zbývající jsou v běžném standardu. Rozdíl v ceně je asi 15 procent.

»Nízkoenergetický standard v tomto případě znamená důkladné zateplení obvodového pláště objektu,« vysvětluje Ondřej Svatoň, marketingový manažer divize Skanska Reality.

»Dále jsou to kvalitní okna a nainstalování solárních systémů pro ohřev teplé užitkové vody, díky kterým může být roční úspora energií, sloužících pro tento ohřev, až 45 procent,« upřesňuje.

Konec starých zvyků

 »Složitější však bude akceptování nových pravidel chování v takových budovách pro jejich obyvatele,« říká Petr Višňovský ze společnosti Lexxus.

»Pasivní dům předpokládá důsledné dodržování energetické úspornosti všech spotřebičů a neotevírání oken pro větrání. Opuštění starých zvyklostí nemusí být proto přijímáno pozitivně,« dodává, proč pasivní domy nejsou zatím příliš atraktivní.

S osvětou začala již developerská společnost JRD, která se chystá nabízet možnost vyzkoušet si bydlení v pasivním bytě v jednom ze svých realizovaných projektů.

Zájemce může tento pasivní dům vyzkoušet přes víkend, týden i na několik měsíců. Stačí jen, když firmě zaplatí kauci, která zahrnuje náklady na energii a základní nájemné.

Naďa Ghaniová 
spolupracovnice redakce

Energetická náročnost domů a bytů 
- Úsporný - roční spotřeba zhruba do 100 kilowatthodin na metr čtvereční. Má zateplenou fasádu s kvalitními okny. 
- Mimořádně úsporný - spotřeba do 50 kilowatthodin ročně. Je chráněn tepelnou izolací, má většinou trojité zasklení oken a důmyslné větrání zabraňující úniku tepla. 
- Pasivní - spotřeba do 20 kilowatthodin. Chybí vytápěcí systém, využívá se sluneční energie či teplovzdušné vytápění. 
- Nulový nebo plusový - spotřeba 5 až 0 kilowatthodin na metr čtvereční ročně. Spotřeba tepla pro vytápění se blíží nule.

Nové trendy v bydlení 
- Nízkoenergetické bydlení se poprvé objevilo v osmdesátých letech ve Skandinávii a postupně se rozšířilo i do dalších zemí. 
- Další vývoj v šetření energiemi naznačují různé experimentální stavby nulových domů, nebo dokonce aktivních domů, které dokážou vyrobit naopak ještě energii navíc, a to díky solárním panelům. 
- Současným trendem je větší využití sluneční energie fotovoltaickými panely a zdokonalování automatizace a ovládání technického vybavení domu (zastínění, vytápění, ventilace, osvětlení a podobně). 
- Zajímavým prvkem, dosud však málo využívaným, je předehřívání (v létě naopak ochlazování) nasávaného vzduchu pro větrání v zemním kolektoru. Jedná se o přívodní podzemní potrubí, které využívá konstantní teploty země.

Zdroj: realitní kancelář Lexxus

Domy a byty budoucnosti - JRD.cz

 

Pasivní vila Augustus v pražských Strašnicích od společnosti JRD. Interiér vily má být vyhříván tepelnými zisky od žárovek či elektrických spotřebičů. Foto: JRD

Domy a byty budoucnosti 2 - JRD.cz

 

Pražský projekt Milíčovský háj od společnosti Skanska má polovinu bytů nízkoenergetických. Úsporné byty v Milíčovském háji jsou v porovnání se standardními o patnáct procent dražší. Foto: Skanska Reality