739388777
CZ / EN / RU

About companyFresh Air and Energy Efficient Operation of the House?

Problém, který nevidíme

„Vysoká hladina oxidu uhličitého v uzavřené místnosti je hlavním spouštěčem naší únavy, nepozornosti, nesoustředění, ospalosti. Setkáváme se s tímto jevem každý den na různých místech v běžném životě – na pracovních poradách, při vysokoškolských přednáškách, na konferencích, v čekárnách, fitness centrech, atd. V našich bytech díky automatickým systémům větrání, které zajišťují dostatečný přísun čerstvého vzduchu, k takovým situacím nedochází. Tím je problém přicházející únavy úplně odstraněn," říká Martin Svoboda, výrobní ředitel JRD s.r.o. a odborník na kvalitu vnitřního prostředí.

 

Ještě únosná hladina CO2 v místnosti je zhruba 1 500 ppm. Prováděná měření ve školách a bytech (Státní zdravotní ústav, Ekowatt, Atrea) ukazují vysokou četnost více než dvojnásobného překročení vyhláškou stanovených limitů koncentrace CO2 jak v bytech, tak ve školách. V bytech dochází k významnému překročení limitů zejména v ložnicích v nočních hodinách, výjimkou nejsou hodnoty přesahující 2 500 ppm. Ve školách k překročení limitů dochází již po krátké době po zahájení vyučování, výjimkou nejsou trojnásobná překročení limitů.

 

Vyzkoušejte si, jak se v nich bydlí!

Přívod čerstvého vzduchu do obytných prostor zajišťuje automatický větrací systém. V praxi to znamená, že je na minimální množství snížena koncentrace oxidu uhličitého (CO2), který způsobuje pocit únavy, ospalosti a je námi vnímán jako „vydýchaný“ vzduch. Automatický větrací systém zajišťuje, že se v zabydleném prostoru cítíme za všech okolností příjemně a odstraní i noční vstávání a vyvětrávání pomocí otevírání okna. O tom, jak příjemně působí klima v bytě na jeho obyvatele, svědčí slova Jana Řežába, majitele společnosti JRD. „Já sám se vždycky při návratu z dovolené doopravdy těším hlavně na ten ´svůj´ čerstvý vzduch doma.“

 

„Větrání okny, kolem kterého se stále točí žhavé debaty, je samozřejmě možné i v nízkoenergetických či pasivních bytech, stejně jako všude jinde. Sami uživatelé tu potřebu jen jednoduše nemají,“ komentuje problematiku Barbora Kuklová, marketingová ředitelka společnosti JRD.

 

Také byste si rádi vyzkoušeli, jak se v energeticky úsporných bytech s automatickým přívodem čerstvého vzduchu bydlí? V jednom projektů společnosti JRD bude možné si krátkodobě (v rámci 1 týdne) pronajmout byt „na zkoušku“. Všichni zájemci se tak budou moci seznámit s výhodami automaticky řízeného větrání a posoudit kvalitu vnitřního prostředí. Byt by měl být připraven koncem měsíce května.

 

Věděli jste, že…

  • množství koncentrace CO2 stanovuje vyhláška o technických požadavcích na stavby (č.268/2009 Sb.)? Podle ní musí být zajištěna maximální koncentrace CO2 1000 ppm= 0,1%. Stejná vyhláška současně stanovuje povinnost zajistit výměnu vzduchu 25m2/h/osobu.
  • novostavbách s těsnými okny bez řízeného větrání často vlhkost překračuje doporučené hranice a dochází k zhoršení mikrobiálního klimatu (plísně, roztoči).

 

http://www.trendybydleni.cz/stavba-a-rekonstrukce/cerstvy-vzduch-a-energeticky-usporny-provoz-domu.html

Zdroj: trendybydleni.cz

Datum vydání: 5. 6. 2011
Rubrika / pořad: Stavba a rekonstrukce