739388777
CZ / EN / RU

Nízkoenergetické domy


Nízkoenergetické domy: ekologické bydlení nové generace

Jako nízkoenergetické můžeme označit stavby, které spotřebují na vytápění maximálně 50 kWh/m2 za rok. Nízkoenergetické domy využívají přirozené zdroje tepla a díky kvalitní izolaci zabraňují jeho zbytečným únikům. Přinášejí tak dlouhodobě významnou úsporu energií a představují výhodnou investici do budoucnosti.

Nízkoenergetické domy dosahují své kvality a výrazných úspor především pomocí:

  • silné tepelné izolace střechy, zdí a podlah, akumulující teplo uvnitř,
  • kvalitních oken a rámů, které eliminují tepelné ztráty,
  • vhodné orientace vůči světovým stranám a správného umístění v terénu,
  • kompaktního tvaru budovy bez zbytečných výstupků,
  • účinného hospodaření s vnitřním teplem a vzduchem.

Toto bydlení láká stále více lidí i kvůli šetrnosti k životnímu prostředí. Nízkoenergetické domy často využívají vlastní obnovitelné zdroje elektřiny – jako jsou solární panely – a zajišťují svým majitelům téměř 100% energetickou nezávislost.

Nízkoenergetické vs. pasivní

Ještě lepších energetických i zdravotních parametrů dosahují tzv. pasivní domy, které důmyslněji hospodaří s teplem a vzduchem. Díky takřka nulovým ztrátám téměř mizí nutnost aktivně „klasicky“ vytápět: teplý vzduch do místností přivádí systém tzv. rekuperace tepla. V pasivních domech pak nesmí roční spotřeba energie za vytápění přesáhnout 15 kWh/m2.

JRD staví většinu svých projektů jako energeticky pasivní. Tyto byty nabízejí velmi zdravé vnitřní prostředí a velké úspory na provozních nákladech. Přečtěte si více o pasivních domech.